need asap retailers. One of the products is the...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

need asap
image
image
retailers. One of the products is the Giant Wonka Bar, a 12 inch milk chocolate bar, sold only as a single bar. Wonka company uses a traditional standard costing system to control costs and has established the following materials and labor standards to produce one Glant Wonka Bar: - Direct materials; 1.5 pounds @ \$12 per pound - Direct labor; 0.6 hours $24 per hour - Variable manufacturing overhead; 0.6 hours @ \$5.00 During 2025, Wonka company produced and sold 3,000 Giant Wonka Bars. 6,000 pounds of direct materials were used @ $11.50 per pound. 1600 direct labor hours were recorded during the month at a cost of $40,000. Requirements: 1. Calculate the Direct Materials Cost and Efficiency Variances and note if the variances are unfavorable (U) or favorable (F) 2. Calculate the Total Direct Materials Variance 0 U/F 3. Calculate the Direct Labor Cost and Efficiency Variances and note if the variances are unfavorable (U) or favorable (F) -DLCV:$-DLEV:$U/FU/F 1. Calculate the Direct Materials Cost and Efficiency Variances and note if the variances are unfavorable (U) or favorable (F) - DMCV: $ U/F - DMEV: $ U/F 2. Calculate the Total Direct Materials Variance - $/F 3. Calculate the Direct Labor Cost and Efficiency Variances and note if the variances are unfavorable (U) or favorable (F) -DLCV:$-DLEV:$U/FU/F 4. Calculate the Total Direct Labor Variance U/F

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students