Need help with Accounting Homework 8.Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Need help with Accounting Homework
8.Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $140 and $100, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 106,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below:
Alpha
Beta
Direct materials
$
32
$
16
Direct labor
24
19
Variable manufacturing overhead
10
9
Traceable fixed manufacturing overhead
20
22
Variable selling expenses
16
12
Common fixed expenses
19
14
Total cost per unit
$
121
$
92
Assume that Cane normally produces and sells 64,000 Betas and 84,000 Alphas per year. If Cane discontinues the Beta product line, its sales representatives could increase sales of Alpha by 19,000 units. If Cane discontinues the Beta product line, how much would profits increase or decrease?
9.
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $210 and $172, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $8 per pound. The company has the capacity to annually produce 128,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below:
Alpha
Beta
Direct materials
$
40
$
24
Direct labor
38
34
Variable manufacturing overhead
25
23
Traceable fixed manufacturing overhead
33
36
Variable selling expenses
30
26
Common fixed expenses
33
28
Total cost per unit
$
199
$
171
Assume that Cane expects to produce and sell 98,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 98,000 Alphas to Cane for a price of $152 per unit. If Cane buys 98,000 units from the supplier instead of making those units, how much will profits increase or decrease?
10. Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $125 and $85, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 101,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below:
Alpha
Beta
Direct materials
$
30
$
12
Direct labor
21
20
Variable manufacturing overhead
8
6
Traceable fixed manufacturing overhead
17
19
Variable selling expenses
13
9
Common fixed expenses
16
11
Total cost per unit
$
105
$
77
Assume that Cane expects to produce and sell 51,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 51,000 Alphas to Cane for a price of $84 per unit. If Cane buys 51,000 units from the supplier instead of making those units, how much will profits increase or decrease?
15.
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $150 and $110, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 108,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below:
Alpha
Beta
Direct materials
$
30
$
15
Direct labor
26
22
Variable manufacturing overhead
13
11
Traceable fixed manufacturing overhead
22
24
Variable selling expenses
18
14
Common fixed expenses
21
16
Total cost per unit
$
130
$
102
Assume that Cane
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!