Ogilvy Company manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Ogilvy Company manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the company's first three years of operations: $ 22 Variable cost per unit: Direct materials Fixed costs per year: Direct labor Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expenses $ 910,000 $ 837,000 $ 236,000 The company does not incur any variable manufacturing overhead costs or variable selling and administrative expenses. During its first year of operations, Ogilvy produced 65,000 units and sold 65,000 units. During its second year of operations, it produced 65,000 units and sold 62,200 units. In its third year, Ogilvy produced 65,000 units and sold 67,800 units. The selling price of the company's product is $53 per unit. Required: 1. Assume the company uses super-variable costing: a. Compute the unit product cost for Year 1, Year 2, and Year 3. b. Prepare an income statement for Year 1, Year 2, and Year 3. 2. Assume the company uses a variable costing system that assigns $14 of direct labor cost to each unit produced: a. Compute the unit product cost for Year 1, Year 2, and Year 3. b. Prepare an income statement for Year 1, Year 2, and Year 3. 3. Reconcile the difference between the super-variable costing and variable costing net operating incomes in Years 1, 2, and 3
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!