One apple cost $0.55 at the grocery store. Customers receive one free apple for every...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
One apple cost $0.55 at the grocery store. Customers receive one free apple for every 8 apples that they buy. Anna paid a total of $8.80 for her apples. How many free apples did Anna receive
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!