Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods
The units of an item available for sale during the year were as follows:
Jan. 1
Inventory
12
units at $37
$444
Aug. 13
Purchase
19
units at $38
722
Nov. 30
Purchase
14
units at $40
560
Available for sale
45
units
$1,726
There are 13 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using the (a) first-in, first-out (FIFO) method; (b) last-in, first-out (LIFO) method; and (c) weighted average cost method (round per-unit cost to two decimal places and your final answer to the nearest whole dollar).
a.
First-in, first-out (FIFO)
$fill in the blank 1
b.
Last-in, first-out (LIFO)
$fill in the blank 2
c.
Weighted average cost
$fill in the blank 3
Feedback
a. When the FIFO method is used, costs are included in cost of goods sold in the order in which they were purchased.
b. When the LIFO method is used, the cost of the units sold is the cost of the most recent purchases.
c. The average cost method is sometimes called the weighted average method. The average cost method uses the average unit cost for determining cost of goods sold and the ending inventory.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!