Pleas, answer q.1 a),b).c),d),e),f). thank you! Other pictures are provided for calculation info. ...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Pleas, answer q.1 a),b).c),d),e),f). thank you! Other pictures are provided for calculation info. image

image

image

mown below, along with actual cost data for May. Actual Cost per Unit $ 2.45 Standard Cost per Unit Direct materials: Standard: 1.80 feet at $1.00 per $ 1.80 foot Actual: 1.75 feet at $1.40 per foot Direct labor: Standard: 0.90 hours at $15.00 per 13.50 hour Actual: 0.95 hours at $14.60 per hour Variable overhead: Standard: 0.90 hours at $6.00 per 5.40 hour Actual: 0.95 hours at $5.60 per hour Total cost per unit $20.70 Excess of actual cost over standard $0.94 cost per unit 13.87 I 5.32 $21.64 The production superintendent was pleased when he saw this report and commented: "This $0.94 excess cost is well within the 5 percent limit management has set for acceptable variances. It's obvious that there's not much to worry about with this product." Actual production for the month was 10,000 units. Variable overhead cost is assigned to products on the basis of direct labor-hours. There were no beginning or ending inventories of materials. Required:

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students