PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS AND SHOW YOUR WORK! Walnut Systems produces two different products, Product...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS AND SHOW YOUR WORK!
Walnut Systems produces two different products, Product A, which sells for $124 per unit, and Product B, which sells for $196 per unit, using three different activities: Design, which uses Engineering Hours as an activity driver; Machining, which uses machine hours as an activity driver; and Inspection, which uses number of batches as an activity driver. The cost of each activity and usage of the activity drivers are as follows:
Cost
Usage by Product A
Usage by Product B
Design (Engineering Hours)
$
132,729
382
504
Machining (Machine Hours)
$
232,267
1,984
3,312
Inspection (Batches)
$
88,089
365
641
Determine the indirect costs assigned to Product A.
Round your final answer to the nearest dollar. (Do not round any intermediate calculations, only the final answer)
---------------------
Parker Company makes custom chef aprons. Parker has the following costs in its manufacturing company related to labor.
Wages paid to seamstresses
$12,873
Wages paid to sales team
15,473
Wages paid to cutters
11,766
Wages paid to the seamstress supervisor
16,721
Office managers salary
18,050
Sales Commissions
5,260
What are Parker Company's direct labor costs?
---------------------
Solo Manufacturing company applies manufacturing overhead on the basis of machine hours. At the beginning of the year, the company estimated its total overhead cost to be $157,400 and machine hours to be 10,400. Actual manufacturing overhead was $113,200 and actual machine hours was 9,900.
Compute the applied manufacturing overhead.
----------------
Amy Andrews is a CPA who works as a managerial accounting consultant for a variety of firms. To determine her hourly rate, Amy uses a cost-plus pricing system, which she updates each year.
The hourly cost of her assistant (including taxes and benefits) is $13, the hourly cost of her office space is $3, the hourly cost of her marketing and other overhead materials is $3, and Amy's own hourly salary (including taxes and benefits) is $84. Amy adds a 20% premium to her costs.
What is her hourly rate using a cost-plus pricing strategy? Round your answer to the nearest dollar.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!