70.2K
Verified Solution
Link Copied!
. Please classify the following costs as either variable, (V) fixed, (F) or mixed cost (M) for the units produced.
___ A. Lubricants used to oil machinery
___ B. Warehouse rent of $6,000 per month plus $ .50 per square foot
of storage used.
___ C. Thread
___ D. Electricity costs of $ .025 per kilowatt-hour
___ E. Janitorial costs of $ 2,000 per month
___ F. Advertising costs of $ 10,000 per month.
___ G. Sales salaries plus commissions
___ H. Color dyes for producing different colors of sweatshirts
___ I. Salary of the production supervisor
___ J. Straight-line depreciation on sewing machines
Answer & Explanation
Solved by verified expert