Please don't just show me the answer but how you got your answer. Thank you!...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Please don't just show me the answer but how you got your answer. Thank you!

imageimage

Compute materials price and quantity variance The standard cost of Product B manufactured by MIT Company includes three units of direct materials at $5.00 per unit. During June, 29,000 units of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 29,000 units of direct materials are used to produce 9,500 units of Product B. Instructions (a) Compute the total materials variance and the price and quantity variances. (b) Repeat (a), assuming the purchase price is $5.15 and the quantity purchased and used is 28,000 units NOTE: Enter a number in cells requesting a value; enter either a number or a formula in cells with a "?". (a) Total Materials Variance: AQ AP X X ) SP minus minus SQ (28,500 X X n. n. ) ? ) n. I! minus ? = ? ? Materials price variance: AQ X AP X ? - AQ SP minus minus X X ? ? n. II ? minus ? n. n. Materials quantity variance: AQ X SP ? X ) minus minus SQ ? SP ? n. ) X I! ? nus ? ? ? ON YOUR OWN (b) Total Materials Variance: AQ X AP Value Value ? minus ) minus SQ ) minus (Value Value ? X X SP Value ? = ) Materials price variance: AQ AP Value X Value ? minus minus AQ minus (Value Value X X SP Value ? = ? Materials quantity variance: AQ SP Value x Value ? minus SQ X Value X minus minus Value SP Value ( ) =

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students