Please help to solve this question (#4, Ch. 4). Thank you. ...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Please help to solve this question (#4, Ch. 4). Thank you.
image
image
Required Information The following information applies to the questions displayed below] O'Brien Company manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the company's first three years of operations: $ Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs per year! Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expenses 26 17 4 3 $ 5570,000 $140,000 During its first year of operations, O'Brien produced 92,000 units and sold 74,000 units. During its second year of operations, it produced 77,000 units and sold 90,000 units. In its third year, O'Brien produced 82,000 units and sold 77,000 units. The selling price of the company's product is $72 per unit 4. Assume the company uses absorption costing and a LIFO inventory flow assumption (LIFO means last-n first-out. In other words. It assumes that the newest units in Inventory are sold firsty a Compute the unit product cost for Year 1. Year 2. and Year 3. b. Prepare an income statement for Year 1 Year 2, and Year 3. Complete this question by entering your answers in the tabs below. Reg 4 Req 40 Compute the unit product cost for Year 1, Year 2. and Year 3. (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places) Unit Product Com Year 1 Year 2 Yem 3 Reg 405 Required Information The following formation applies to the questions displayed below) O'Brien Company manufactures and sells one product. The following Information pertains to each of the company's first three years of operations Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs per yeart Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expenses $ 5 $ $ 26 17 4 3 $570,000 $140,000 During its first year of operations. O'Brien produced 92,000 units and sold 74,000 units. During its second year of operations. It produced 77,000 units and sold 90,000 units. In its third year, O'Brien produced 82,000 units and sold 77,000 units. The selling price of the company's product is $72 per unit. 4 Assume the company uses absorption costing and a LIFO inventory flow assumption (LIFO means tast-n first-out. In other words, it assumes that the newest units in Inventory are sold first a Compute the unit product cost for Year 1 Year 2, and Year 3 b. Prepare an income statement for Year 1 Year 2, and Year 3 Complete this question by entering your answers in the tabs below. Req 4A Reg 48 Prepare an income statement for Year 1, Year 2, and Year 3. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) O'Brien Company Absorption Costing Income Statoment Year 1 Year 2 Year 3 Cost of goods sold Depreciation ross margin D 0 $ os

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students