please show work Marigold Corp, sells its product for $120 per...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

please show work
image
Marigold Corp, sells its product for $120 per unit. During 2022 , it produced 60000 units and sold 50000 units (there was no beginning inventory). Costs per unit are: direct materials $24, direct labor $12, and variable overhead $8. Fixed costs are: $600000 manufacturing overhead, and $90000 selling and administrative expenses. The per unit manufacturing cost under absorption costing is $36.00.$44.00$54.00$55.50

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students