Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labourhours, and its standard costs per unit are as follows:
Direct materials: at $ per $
Direct labour: hours $ per hour
Variable overhead: hours $ per hour
Total standard cost per unit $
The company planned to produce and sell units in March. However, during March the company actually produced and sold units and incurred the following costs:
Purchased of raw materials at a cost of $ per kg All of this material was used in production.
Direct labour: hours at a rate of $ per hour.
Total variable manufacturing overhead for the month was $
Required:
What is the materials price variance for March?
What is the materials quantity variance for March?
If Preble had purchased of materials at $ per and used in production, what would be the materials price variance for March?
If Preble had purchased of materials at $ per and used in production, what would be the materials quantity variance for March?
What is the labour rate variance for March?
What is the labour efficiency variance for March?
What is the variable overhead spending variance for March?
What is the variable overhead efficiency variance for March?