Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct laborhours and its standard cost card per unit is as follows:
Direct material: pounds at $ per pound $
Direct labor: hours at $ per hour
Variable overhead: hours at $ per hour
Total standard variable cost per unit $
The company also established the following cost formulas for its selling expenses:
Fixed Cost per Month Variable Cost per Unit Sold
Advertising $
Sales salaries and commissions $ $
Shipping expenses $
The planning budget for March was based on producing and selling units. However, during March the company actually produced and sold units and incurred the following costs:
Purchased pounds of raw materials at a cost of $ per pound. All of this material was used in production.
Directlaborers worked hours at a rate of $ per hour.
Total variable manufacturing overhead for the month was $
Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $ $ and $ respectively.
Foundational Algo
What is the materials price variance for March? Indicate the effect of each variance by selecting F for favorable, U for unfavorable, and "None" for no effect ie zero variance. Input the amount as a positive value.