Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows:

Direct materials: 5 pounds at $11 per pound $ 55
Direct labor: 3 hours at $12 per hour 36
Variable overhead: 3 hours at $7 per hour 21
Total standard cost per unit $ 112

The planning budget for March was based on producing and selling 21,000 units. However, during March the company actually produced and sold 26,600 units and incurred the following costs:

  1. Purchased 154,000 pounds of raw materials at a cost of $9.50 per pound. All of this material was used in production.
  2. Direct laborers worked 63,000 hours at a rate of $13 per hour.

  3. Total variable manufacturing overhead for the month was $510,930.

rev: 11_20_2017_QC_CS-109672

Required:

1. What raw materials cost would be included in the companys planning budget for March?

2. What raw materials cost would be included in the companys flexible budget for March?

3. What is the materials price variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

4. What is the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

5. If Preble had purchased 178,000 pounds of materials at $9.50 per pound and used 154,000 pounds in production, what would be the materials price variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

6. If Preble had purchased 178,000 pounds of materials at $9.50 per pound and used 154,000 pounds in production, what would be the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

7. What direct labor cost would be included in the companys planning budget for March?

8. What direct labor cost would be included in the companys flexible budget for March?

9. What is the labor rate variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

10. What is the labor efficiency variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

11. What is the labor spending variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

12. What variable manufacturing overhead cost would be included in the companys planning budget for March?

13. What variable manufacturing overhead cost would be included in the companys flexible budget for March?

14. What is the variable overhead rate variance for March? (Round the actual overhead rate to two decimal places. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

15. What is the variable overhead efficiency variance for March? (Round the actual overhead rate to two decimal places. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values.)

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students