Problem 12.41A a-c Inman Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of...

70.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image

Problem 12.41A a-c Inman Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is as follows: Direct materials-2 kg of plastic at $5.20 per kilogram $10.40 Direct labour-2 hours at $11.25 per hour 22.50 Variable manufacturing overhead 8.15 Fixed manufacturing overhead 5.80 Total standard cost per unit $46.85 The master manufacturing overhead budget for the month based on the normal productive capacity of 20,600 direct labour hours (10,300 units) shows total variable costs of $82,400 ($4 per labour hour) and total fixed costs of $61,800 ($3 per labour hour). Normal production capacity is 20,600 direct hours. Overhead is applied based on direct labour hours. Actual costs for producing 10,060 units in November were as follows: Direct materials (20,500 kg) $105,575 Direct labour (20,120 hours) 230,374 Variable overhead 80,340 Fixed overhead 60,770 Total manufacturing costs $477,059 The purchasing department normally buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored. Calculate all of the materials and labour variances. (Round intermediate calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answers to o decimal places, e.g. 125.) Total materials variance $ Materials price variance $ Calculate all of the materials and labour variances. (Round intermediate calculations to 2 decimal places, e.g. 1.25 and final answers to o decimal places, e.g. 125.) Total materials variance $ $ Materials price variance Materials quantity variance $ Total labour variance Labour price variance Labour quantity variance Calculate the total overhead variance. Total overhead variance Calculate the overhead budget variance and the overhead volume variance. Overhead budget variance Overhead volume variance

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students