Problem 24-01A a-b (Video) Sunland Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Problem 24-01A a-b (Video) Sunland Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials-1 pound plastic at $6.00 per pound Direct labor-0.5 hours at $12.30 per hour Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Total standard cost per unit $ 6.00 6.15 3.25 3.75 $19.15 The predetermined manufacturing overhead rate is $14.00 per direct labor hour ($7.00 = 0.5). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 2,500 direct labor hours (5,000 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $16,250 ($6.50 per hour) and total fixed overhead costs of $18,750 ($7.50 per hour). Actual costs for October in producing 4,400 units were as follows. Direct materials (4,560 pounds) Direct labor (2,100 hours) Variable overhead Fixed overhead Total manufacturing costs $ 27,816 26,250 21,558 11,142 $86,766 The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored. (a) Compute all of the materials and labor variances. Total materials variance Materials price variance Materials quantity variance Total labor variance Labor price variance Labor quantity variance (b) Compute the total overhead variance. Total overhead variance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!