Problem 6-5A Fly-Buy Frisbees sells a wide variety of frisbees and uses a perpetual inventory...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Problem 6-5A Fly-Buy Frisbees sells a wide variety of frisbees and uses a perpetual inventory system. On June 1, Fly-Buy Frisbees had five Fast Flying Frisbees on hand at a unit cost of $94.00. During June and July, the company had the following purchases and sales for this frisbee (all for cash): Purchases Sales Units Unit Cost Units Unit Price June 4 2 $224.00 18 5 $114.00 30 6 249.00 July 5 5 119.00 12 3 269.00 25 2 269.00 Determine the cost of goods sold and ending inventory under a perpetual inventory system using (1) FIFO and (2) weighted average. (Round the weighted average cost per unit to two decimal places, e.g. 5.27 and final answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.) FIFO Weighted average Cost of goods sold Ending inventory TA Calculate gross profit using (1) FIFO and (2) weighted average. (Round the weighted average cost per unit to two decimal places, e.g. 5.27 and final answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.) FIFO Weighted average Gross profit
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!