Process or Sell
Product Tango is produced for $ per gallon. Product Tango can be sold without additional processing for $ per gallon, or processed further into Product Zulu at an additional cost of $ per gallon. Product Zulu can be sold for $ per gallon.
a Prepare a differential analysis dated October on whether to sell Product Tango Alternative or process further into Product Zulu Alternative Round your answers to the nearest cent. If required, use a minus sign to indicate a loss.
Differential Analysis
Sell Product Tango Alt or Process Further into Product
Zulu Alt
October
tableLine Item Description,tableSellProduct TangoAlternative tableProcessFurther intoProduct ZuluAlternative tableDifferentialEffectsAlternative Revenues per unit,$$$