Transcribed Image Text
In: AccountingProduce Company needs to know the pounds of bananas to have onhand each day. Each...Produce Company needs to know the pounds of bananas to have onhand each day. Each pound of bananas costs $.25 and can be sold for$.40 Unsold bananas are worthless at the end of the day. Thefollowing demands were found after studying the last six monthssales:200 pounds of bananas one fourth of the time.300 pounds of bananas one half of the time400 pounds of bananas one half of the timerequireddetermine whether ABC grocery should order 200,300 or 400 poundsof banans
Other questions asked by students
Basic Math
Biology