Product Cost Method of Product Costing MyPhone, Inc., uses the product cost concept of applying...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Product Cost Method of Product Costing

MyPhone, Inc., uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 4,810 units of cell phones are as follows:

Variable costs: Fixed costs:
Direct materials $82 per unit Factory overhead $202,000
Direct labor 40 Selling and admin. exp. 69,300
Factory overhead 22
Selling and admin. exp. 18
Total variable cost per unit $162 per unit

MyPhone desires a profit equal to a 13% rate of return on invested assets of $601,900.

a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 4,810 units of cell phones. $

b. Determine the product cost per unit for the production of 4,810 of cell phones. If required, round your answer to nearest dollar. $ per unit

c. Determine the product cost markup percentage (rounded to two decimal places) for cell phones. %

d. Determine the selling price of cell phones. Round to the nearest dollar.

Cost $per unit
Markup $per unit
Selling price $per unit

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students