Product costs using activity rates the two products. These activities and their associated activity rates...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Product costs using activity rates the two products. These activities and their associated activity rates are as follows:
\table[[Activity,Activity Rate],[Fabrication,$38 per machine hour],[Assembly,$20 per direct labor hour],[Setup,$75 per setup],[Inspecting,$60 per inspection],[Production scheduling,$40 per production order],[Purchasing,$10 per purchase order]]
The activity-base usage quantities and units produced for each product were as follows:
\table[[Activity Base,\table[[Elliptical],[Machines]],Treadmill],[Machine hours,500,700],[Direct labor hours,200,300],[Setups,20,35],[Inspections,30,45],[Production orders,15,30],[Purchase orders,40,60],[Units produced,400,250]]
Use the activity rate and usage information to determine the total activity cost and activity cost per unit for each product.
\table[[,Total Activity Cost Activity Cost Per Unit],[Elliptical machines,],[Treadmill,]]
image

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students