Product to manufacture: Sago with Coconut Milk. 1. Boil water 2. Put sago in boiled...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Product to manufacture: Sago with Coconut Milk.

1. Boil water

2. Put sago in boiled water.

3. Boil water in another pot.

4. add milk, coconut milk, sugar, wait till boil again.

5. add all things together.

Recipe: 150g sago, 400mL coconut milk, 250 mL milk, 3g sugar.

Products are sold online, hence, there are no additional charge.

We will work 5 days in a week from 2pm to 6pm . This 20 hours in a week and 80 hours in a month. We don't have so much time we will pursuing this ventures as our part business and this boom the market.

800g sago $11.99
400mL coconut milk $ 13.99
1.89L milk $2.18
1.81kg sugar $11.10

Subtotal: $37.08.

Below are problems I need help with.

image

My current wage: $15.00

Please do meet all requirements. If more information like prices is needed, please tell me clearly what is needed. Thank you.

( I'm not sure if I still need to estimate the rent since I will be producing at home and sell products online).

Anyway I don't quite understand these problems, please provide clear calculation and answers, thanks again!

Calculate your product cost per unit. Breakdown the cost into the following categories: Direct Materials Remember to include all the direct materials for your product as well as the costs to acquire these materials. These costs might include sales tax, shipping, mileage, and your time to acquire these materials. After all, we want to appropriately capture all the costs of the materials in order to accurately compute our product selling price later. Make sure to include your sources for these costs (Amazon, grocery store, etc.). Please show any sub-calculations required to determine your product cost per unit. Direct Labor -For the purpose of this project assume you are the only employee. In computing your wage rate use the rate you are currently paid, if you have other employment (after all this would be your opportunity cost). If you are not currently employed, then use the minimum wage for the county you reside in. For the purpose of this project just use the gross pay per hour do not adjust for taxes. Please show any sub-calculations required to determine your product cost per unit. Manufacturing Overhead overhead costs include (1) indirect materials, (2) indirect labor, and any (3) other costs to complete the product. Please list and show any sub-calculations required to determine your product cost per unit. Rent & Utilities -you must have an estimate for rent and utilities (yes -even if you don't pay for them right now). There may be an exception based on your product -so check with your instructor if you think utilities does not apply. But these will be very few, so default to including these costs in your overhead calculations

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students