80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Pteri Manufacturing makes a single product - the Pteri. Information for 2005 appears below:
Sales in units: 200,000
Production in units: 250,000
Beginning inventory: 0
Variable production cost per unit: $1.00
Variable selling cost per unit: $0.30
Fixed production cost per year: $100,000
Fixed Selling and administrative cost per year: $50,000
Selling price per unit $3.00
What is the cost per unit of inventory using variable costing?
Answer & Explanation
Solved by verified expert