Q1. [15 marks] A company manufactures a product that is used in home appliances. The...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image

Q1. [15 marks] A company manufactures a product that is used in home appliances. The factory building is rented for $1800 per month and the material cost is $50 per unit. The labor cost is $10/hour. An 75% learning curve applies to labor, and it takes 10 hours to complete the first unit. The company decides to use the time of the 15th unit as a standard for cost estimation. If the selling price per unit is P= $600 0.04D, find the following: a. [3 marks] The value of the variable cost per unit cv(round the final answer for Cv to the nearest integer). b. (5 marks] The optimum number of units, to be produced in a month, to maximize revenue. c. 15 marks] The optimum number of units, to be produced in a month, to maximize profit

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students