15 Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Part 15 of 15 10 points Direct material: 5 pounds at $8.00 per pound $ 40.00 Direct labor: 3 hours at $15 per hour 45.00 Variable overhead: 3 hours at 59 per hour 27.00 Total standard variable cost per unit $112.00 Print The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Variable Cost per Unit Sold Advertising Sales salaries and commissions Shipping expenses Fixed Cost per Month $ 350,000 $ 400,000 $27.00 $18.00 10 points The planning budget for March was based on producing and selling 21,000 units. However, during March the company actually produced and sold 26,000 units and incurred the following costs: Print a. Purchased 160,000 pounds of raw materials at a cost of $6.50 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 70,000 hours at a rate of $16.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $655,200. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $358,000, $530,000, and $265,000, respectively. 15. What is the spending variance related to shipping expenses? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as a positive value.) Spending variance related to shipping expenses Check my 6 Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Part 6 of 15 10 points Direct material: 5 pounds at $8.00 per pound $ 40.00 Direct labor: 3 hours at $15 per hour 45.00 Variable overhead: 3 hours at 59 per hour 27.00 Total standard variable cost per unit $112.00 Skipped Print The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Variable Cost per Unit Sold Advertising Sales salaries and commissions Shipping expenses Fixed Cost per Month $ 350,000 $ 400,000 $27.00 $18.00 The planning budget for March was based on producing and selling 21,000 units. However, during March the company actually produced and sold 26,000 units and incurred the following costs: a. Purchased 160,000 pounds of raw materials at a cost of $6.50 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 70,000 hours at a rate of $16.00 per hour. C. Total variable manufacturing overhead for the month was $655,200. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $358,000, $530,000, and $265,000, respectively. 6. What direct labor cost would be included in the company's flexible budget for March? Direct labor cost
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!