question 12 Saras Salsa Company produces its condiments in two types: Extra Fine for...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
question 12
Saras Salsa Company produces its condiments in two types: Extra Fine for restaurant customers and Family Style for home use. Salsa is prepared in department 1 and packaged in department 2. The activities, overhead costs, and drivers associated with these two manufacturing processes and the companys production support activities follow.
Process
Activity
Overhead cost
Driver
Quantity
Department 1
Mixing
$
4,700
Machine hours
2,800
Cooking
15,600
Machine hours
2,800
Product testing
114,400
Batches
650
$
134,700
Department 2
Machine calibration
$
345,000
Production runs
750
Labeling
18,000
Cases of output
180,000
Defects
9,000
Cases of output
180,000
$
372,000
Support
Recipe formulation
$
88,000
Focus groups
40
Heat, lights, and water
42,000
Machine hours
2,800
Materials handling
84,000
Container types
8
$
214,000
Additional production information about its two product lines follows.
Extra Fine
Family Style
Units produced
39,000
cases
141,000
cases
Batches
390
batches
260
batches
Machine hours
1,200
MH
1,600
MH
Focus groups
30
groups
10
groups
Container types
4
containers
4
containers
Production runs
300
runs
450
runs
Required:1. Using a plantwide overhead rate based on cases, compute the overhead cost that is assigned to each case of Extra Fine Salsa and each case of Family Style Salsa. 2. Using the plantwide overhead rate, determine the total cost per case for the two products if the direct materials and direct labor cost is $8 per case of Extra Fine and $9 per case of Family Style. 3.a. If the market price of Extra Fine Salsa is $14 per case and the market price of Family Style Salsa is $12 per case, determine the gross profit per case for each product. 3.b. What might management conclude about the Family Style Salsa product line?
5. If the market price is $14 per case of Extra Fine and $12 per case of Family Style, determine the gross profit per case for each product. (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.) Extra Fine Family Style 4. Using ABC, compute the total cost per case for each product type if the direct labor and direct materials cost is $8 per case of Extra Fine and $9 per case of Family Style. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places. Round "Activity Rate" and "Overhead cost per unit" answers to 2 decimal places.) Family Style Extra fine Overhead Overhead Activity Drivers Activity Rate Activity Drivers Activity Overhead Cost Activity Drivers assigned assigned Mixing & Cooking Product testing Machine calibration Labeling & Defects Recipe formulation Heat, light and water Material handling Extra fine Family Style Complete this question by entering your answers in the tabs below. Req 1 Req 2 Req 3A Req 3B Using a plantwide overhead rate based on cases, compute the overhead cost that is assigned to each case of Extra Fine Salsa and each case of Family Style Salsa. (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.) Plantwide overhead rate per case Req 1 Req 2
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!