Question 20 4 pts University Company produces and sells four products; W, X, Y and...

90.2K

Verified Solution

Question

Accounting

imageimageimageimage

Question 20 4 pts University Company produces and sells four products; W, X, Y and Z. The following data relate to its four products. W X Y Daily demand in 80 70 100 units |Selling price per $150 $190 $136 $134 unit Variable costs per $60 $64 $70 $74 unit Labor time in 20 10 12 minutes per unit There are total of 3002 minutes available per day. Total fixed costs are $3,100 per day. Q. What is the contribution margin per minute for product Z? 60 5 66.67 241.67 N 60 OOO O Question 21 4 pts University Company produces and sells four products; W, X, Y and Z. The following data relate to its four products. W X Y Z Daily demand in 70 80 100 units Selling price per $190 $134 $150 $136 unit Variable costs per $60 $64 $70 $74 unit Labor time in 10 12 20 9 minutes per unit There are total of 3002 minutes available per day. Total fixed costs are $3,100 per day. Q. How many units of product W should be produced each day? 60 70 80 60 OOO O

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students