Question 7 1 points Save Answ Meow Foods had 2,000 25-pound bags of cat food...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Question 7 1 points Save Answ Meow Foods had 2,000 25-pound bags of cat food in beginning inventory. During 2019, the company manufactured 16,000 bags and sold 15,000 units. Fach bag of food is sold for $17. Assume the same unit costs in all years. The company experienced the following costs: Direct materials $4.50 per unit Direct labor $2.10 per unit Variable manufacturing overhead $1.90 per unit Variable seling $1.00 per unit Fixed manufacturing overhead $40,000 Fixed selling $24,000 Fixed administrative $30,000 If the company uses variable costing, at what amount is the ending Inventory for the year valued? $25.500 $28.500 $34,500 $9,000
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!