Question Content Area Periodic inventory by three methods; cost of goods sold The units...

60.1K

Verified Solution

Question

Accounting

Question Content Area

Periodic inventory by three methods; cost of goods sold

The units of an item available for sale during the year were as follows:

Date Line Item Description Units and Cost
Jan. 1 Inventory 50 units at $114
Mar. 10 Purchase 60 units at $126
Aug. 30 Purchase 20 units at $130
Dec. 12 Purchase 70 units at $132

There are 80 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used.

Determine the ending inventory cost and the cost of goods sold by three methods. In your calculations round average unit cost to the nearest cent, and round all other calculations and your final answers to the nearest dollar.

Inventory Method Ending Inventory Cost of Goods Sold
First-in, first-out (FIFO) $First-in, first-out (FIFO) $First-in, first-out (FIFO)
Last-in, first-out (LIFO) Last-in, first-out (LIFO) Last-in, first-out (LIFO)
Weighted average cost Weighted average cost Weighted average cost
Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students