Required information Morning Dove Company manufactures one model of birdbath, which is very popular. Morning...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

image
image
image
image
image
image
Required information Morning Dove Company manufactures one model of birdbath, which is very popular. Morning Dove sells all units it produces each month. The relevant range is 0-1,800 units, and monthly production costs for the production of 1.400 units follow. Morning Dove's utilities and maintenance costs are mixed with the fixed components shown in parentheses Production costs Total Cost Direct materials $ 2,900 Direct labor 6,700 Utilities (5119 fixed) Supervisor's salary 2,600 Maintenance (5289 fixed) Depreciation 620 520 750 Required: 1. Identify each cost as variable, fixed, or mixed, and express each cost as a rate per month or per unit (or combination thereof). 2. Determine the total fixed cost per month and the variable cost per unit for Morning Dove Required: 1. Identify each cost as variable, fixed, or mixed, and express each cost as a rate per month or per unit (or combination thereof) 2. Determine the total fixed cost per month and the variable cost per unit for Morning Dove. 3. State Morning Dove's linear cost equation for a production level of 0-1,800 units Entet answer as an equation in the form of y=8 bx 4. Calculate Morning Dove's expected total cost if production increased to 1500 units per month. Enter answer as an equation in the form of y = a + bx Complete this question by entering your anzwers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Identify each cost as variable, fixed, or mixed, and express each cost as a rate per month or per unit (or combination thereof). (Round your per unit value to 2 decimal places.) Production Costs Behavior Rate Direct Materials per Unit per Month Direct labor Der Month por Unit Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Identify each cost as variable, fixed, or mixed, and express each cost as a rate per month or per unit (or combina thereof). (Round your per unit value to 2 decimal places.) Production Costs Behavior Rate Direct Materials Unit per Month Direct labor per Unit per Month Utilities per Unit per Month Supervisor's Salary per Unit per Month Maintenance per Unit per Month Depreciation per Unit per Month Required Required 2 > Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Determine the total fixed cost per month and the variable cost per unit for Morning Dove. (Round your intermediate calculations and variable cost per unit to 2 decimal places). Total Variable Cost per Unit Total Fixed Cost per Month Check my Required information Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required: Required 2 Required) Required 4 State Morning Dove's linear cost equation for a production level of 0-1,800 units. Enter answer as an equation in the form of ya+bx Round your intermediate calculations and variable cost per unit to 2 decimal Places Total Cost Required information Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Calculate Morning Dove's expected total cost if production increased to 1,600 units per month. Enter answer as an equation in the form of y = a + bx. (Round intermediate calculations and variable cost per unit to 2 decimal places.) b

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students