Required information Required information
Case Algo Varlable and Absorption Costing Unit Product Costs and Income Statements LO
LO
The following informotion opplies to the questions disployed below.
O'Brien Company manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the company's first
three years of operations:Manufacturing: Direct labor $ Variable selling and administrative $
Fixed costs per year:Fixed selling and adninistrative expenses $ eeeeDuring its first yesr of operations, O'Brien produced units and sold units. During its second year of
operations, it produced units and sold units. In its third yesr, O'Brien produced units and sold
units. The selling price of the company's product is $ per unit.
Case PartAlgo
Assume the company uses variable costing and a LIFO inventory flow assumption LIFO means lastin firstout; in other words, it
assumes the newest units in inventory are sold first:
a Compute the unit product cost for Year Year and Year
b Prepare an income statement for Year Year and Year
Complete this question by entering your answers in the tabs below.
Required A
Required
Prepare an income statement for Year Year and Year
Case Algo Varlable and Absorption Costing Unit Product Costs and Income Statements LO
LO
The following informotion opplies to the questions clisployed below.
O'Brien Company manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the company's first
three years of operations:Manufacturing: Direct labor $ $Variable selling and administrative $
Fixed costs per year:Fixed selling and adninistrative expenses $ eeDuring its first year of operations, O'Brien produced units and sold units. During its second year of
operations, it produced units and sold units. In its third yesr, O'Brien produced units and sold
units. The selling price of the company's product is $ per unit.
Case PartAlgo
Assume the company uses variable costing and a LIFO inventory flow assumption LIFO means lastin firstout; in other words, it
assumes the newest units in inventory are sold first:
a Compute the unit product cost for Year Year and Year
b Prepare an income statement for Year Year and Year
Complete this question by entering your answers in the tabs below.
Required A
Required
Compute the unit product cost for Year Year and Year