Required information Skip to question [The following information applies to the questions displayed...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Required information
Skip to question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows:
Direct material: 5 pounds at $11.00 per pound
$ 55.00
Direct labor: 3 hours at $12 per hour
36.00
Variable overhead: 3 hours at $7 per hour
21.00
Total standard variable cost per unit
$ 112.00
The company also established the following cost formulas for its selling expenses:
Fixed Cost per Month
Variable Cost per Unit Sold
Advertising
$ 280,000
Sales salaries and commissions
$ 260,000
$ 20.00
Shipping expenses
$ 11.00
The planning budget for March was based on producing and selling 21,000 units. However, during March the company actually produced and sold 26,600 units and incurred the following costs:W the month was $510,930.
Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $286,000, $495,000, and $195,000,
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!