Required Information The following Information applies to the questions displayed below Preble Company manufactures one...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Required Information The following Information applies to the questions displayed below Preble Company manufactures one product Its variable manufacturting overhead is applied to production based on direct labor-hours and Its standard cost card per unlt Is as follows: Direct materials: 5 pounds at $8.00 per pound $40.00 Direct labor: 2 hours at $14 per hour Variable overhead: 2 hours at $5 per hour Total standard cost per unit 28.00 10.00 $78.00 The planning budget for March was based on producing and selling 25,000 units. However. during March the company actually produced and sold 30,000 units and Incurred the following costs raw matertals at a cost of $7.50 per pound. All of this matertal was used in production. a. Purchased 160,000 b. Direct laborers worked 55,000 hours at a rate of $15.00 per hour C. Total variable manufacturing overhead for the month was $280,500. 1.What is the labor spending varlance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for unfavorable, and "None" for no effect (l.e., zero varlance.). Input all amounts as positive values.) varance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!