Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Tent Master produces Pup...

50.1K

Verified Solution

Question

Accounting

imageimageimageimage

Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Tent Master produces Pup tents and Pop-up tents. The company budgets $255,000 of overhead cost and 51,000 direct labor hours. Additional information follows. Per Unit Pup tent Pop-up tent Selling Price $ 8e 75 Direct Materials $ 20 26 Direct Labor $ 47 34 Required: 1. Compute a single plantwide overhead rate assuming the company allocates overhead cost based on 51,000 direct labor hours. 2. Pup tents use 4 direct labor hours (DLH) per unit and Pop-up tents use 2 direct labor hours per unit. Compute the overhead cost per unit for each product. 3. Compute the product cost per unit for each product. 4. For each product, compute the gross profit per unit (selling price per unit minus the product cost per unit). Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Compute a single plantwide overhead rate assuming the company allocates overhead cost based on 51,000 direct labor hours. Numerator Denominator Required 1 Required 2 > Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Pup tents use 4 direct labor hours (DLH) per unit and Pop-up tents use 2 direct labor hours per unit. Compute the overhead cost per unit for each product. Plantwide Overhead Rate Direct Labor Hours per Unit Pup tent Pop-up tent Overhead Cost per Unit per unit per unit Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 Compute the product cost per unit for each product. Per Unit Direct Direct Labor Overhead Cost Product Cost Materials per Unit per Unit Pup tent $ 20 $ 47 Pop-up tent 26 34 Required 1 Required 2 Required 3 Required 4 For each product, compute the gross profit per unit (selling price per unit minus the product cost per unit). (Enter any product costs in excess of selling prices as negative values.) Per Unit Pup tent Pop-up tent Selling Price Product Cost Gross Profit $ 80 75

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students