Required information The Foundational 15 [LO10-1, LO10-2, LO10-3) [The following information applies to the questions...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Required information The Foundational 15 [LO10-1, LO10-2, LO10-3) [The following information applies to the questions displayed below. Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production Part 11 of 15 based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: points Skippe Direct materials: 5 pounds at $9 per pound Direct labor: 3 hours at $14 per hour Variable overhead: 3 hours at $9 per hour Total standard cost per unit 45 42 27 $114 eBook Print The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company actually produced and sold 24,800 units and incurred the following costs Reference a. Purchased 155,000 pounds of raw materials at a cost of $7.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct laborers worked 65,000 hours at a rate of $15 per hour c. Total variable manufacturing overhead for the month was $612,300. Foundational 10-11 11. What is the labor spending variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations.) abor spending variance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!