80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Rey Companys single product sells at a price of $224 per unit. Data for its single product for its first year of operations follow.
| | | |
Direct materials | $ | 28 | per unit |
Direct labor | $ | 36 | per unit |
Overhead costs | | | |
Variable overhead | $ | 14 | per unit |
Fixed overhead per year | $ | 448,000 | per year |
Selling and administrative expenses | | | |
Variable | $ | 26 | per unit |
Fixed | $ | 216,000 | per year |
Units produced and sold | | 28,000 | units |
|
1. Prepare an income statement for the year using absorption costing 2. Prepare an income statement for the year using variable costing.
REY COMPANY | Absorption Costing Income Statement | Sales | | | Less: Variable costs | | Direct materials | | | Direct labor | | Variable overhead costs | | Variable selling and administrative expenses | | | | Total variable costs | | | Contribution margin | | | Selling general and administrative expenses | | | Fixed selling and administrative costs | | Fixed overhead costs | | | | | | Net income (loss) | | |
*Not sure if the entries are correct above ^.
Prepare an income statement for the year using variable costing.
|
| REY COMPANY | Variable Costing Income Statement | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 0 | | | | | | | | | | | | | | 0 | Net income (loss) | | |
Answer & Explanation
Solved by verified expert