Riggins, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and...
50.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Riggins, Inc. manufactures one product called tybos. The company uses a standard cost system and sells each tybo for $8. At the start of monthly production, Riggins estimated 6,400 tybos would be produced in March. Riggins has established the following material and labor standards to produce one tybo: Standard Quantity Standard Price Direct materials 2.5 pounds $3 per pound Direct labor 0.6 hours $10 per hour During March 2012, the following activity was recorded by the company relating to the production of tybos: 1. The company produced 6,000 units during the month. 2. A total of 16,000 pounds of materials were purchased at a cost of $44,000. 3. A total of 16,000 pounds of materials were used in production. 4. 3,200 hours of labor were incurred during the month at a total wage cost of $35,200. Instructions Calculate the following variances for March for Riggins, Inc. (a) Materials price variance (b) Materials quantity variance (c) Labor price variance (d) Labor quantity variance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!