Rip Tide Company manufactures surfboards. Its standard cost information follows Standard Standard (Rate) Unit Cost...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Rip Tide Company manufactures surfboards. Its standard cost information follows Standard Standard (Rate) Unit Cost Quantity Standard Price Direct materials (fiberglass) Direct labor Variable manufacturing overhead (based on 15 sq. ft 10 hrs $ 5 per sq. ft. $15 per hr $75.00 150.00 10 hrs. $ 6 per hr 60.00 direct labor hours) Fixed manufacturing overhead ($24,000+300 80.0 units) Rip Tide has the following actual results for the month of June Number of units produced and sold Number of square feet of fiberglass used Cost of fiberglass used Number of labor hours worked Direct labor cost Variable overhead cost Fixed overhead cost 312 4.920 $27,552 3,060 $47.736 $14,790 $20,000 Required 1. Calculate the direct materials price, quantity, and total spending variances for Rip Tide. (Do not round your intermediate calculations. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable.) Direct Materials Price Variance Direct Materials Quantity Variance Direct Materials Spending Variance
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!