Sales price $6.36 per unit
Variable costs $2.27 per unit
Fixed Costs $11712
How many units must this company sell to achieve an operating income of $90888? Round the number of units up to the nearest whole number.
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
(Save $1 )
One time Pay
(Save $5 )
Billed Monthly
*First month only
You can see the logs in the Dashboard.