60.1K
Verified Solution
Link Copied!
sales price 782 per unit
Beginning inventory 0
units produced 18,000
units sold 15,000
units end inventory of 3,000
Variable cost per unit
direct materials $140
direct labor $430
variable manufacturing overhead $64
variable selling and admin $19
Fixed cost
Fixed manufacturing overhead $870,000
Fixed selling and admin $530,00
1. Assuming the company uses absorption costing. Comput unit product cost per unit.
2. Assuming the company uses variable costing. Compute unit cost per unit.
Answer & Explanation
Solved by verified expert