Salvadores Manufacturing builds and sells snowboards, skis and poles. The sales price and variable cost...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Salvadores Manufacturing builds and sells snowboards, skis and poles. The sales price and variable cost for each follows:
Product
Selling Price per Unit
Variable Cost per Unit
Snowboards
$340
$170
Skis
$410
$220
Poles
$50
$20
Their sales mix is reflected in the ratio 8:4:1. If annual fixed costs shared by the three products are $215,000, how many units of each product will need to be sold in order for Salvadores to break even?
Break-even per composite unit
------?--------- Snowboard 8
--------?------- Ski 4
----------?------ Poles 1
Number of Units per product
----------?------ Snowboard 8
----------?------ Ski 4
----------?----- Poles 1
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!