save the image to see clearly Outsourcing production decision Suppose a Luca's Garden restaurant...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
save the image to see clearly
Outsourcing production decision Suppose a Luca's Garden restaurant is considering whether to (1) bake bread for its restaurant in-house or (2) buy the bread from a local bakery. The chef estimates that variable costs of making each loaf include $0.54 of ingredients, $0.20 of variable overhead (electricity to run the oven}, and $0.71 of direct labor for kneading and forming the loaves. Allocating fixed overhead (depreciation on the kitchen equipment and building) based on direct labor assigns $1.04 of fixed overhead per loaf. None of the fixed costs are avoidable. The local bakery would charge Luca's Garden $1.72 per loaf. 1. What is the absorption cost of making a loaf of bread in-house? What is the variable cost per loaf? 2. Should Luca's Garden bake the bread in-house or buy from the local bakery? Why? 3. In addition to the financial analysis, what else should Luca's Garden consider when making this decision
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!