Saved Help Save & Exit Required information [The following information applies to the questions displayed...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Saved Help Save & Exit Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 5 pounds at $8 per pound Direct labor: 4 hours at $15 per hour Variable overhead: 4 hours at $5 per hour $ 40 60 20 $120 Total standard cost per unit The planning budget for March was based on producing and selling 21,000 units. However, during March the company actually produced and sold 24,000 units and incurred the following costs: a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $6.40 per pound. All of this material was used in production. b. Direct laborers worked 66,000 hours at a rate of $18 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $413,820. 2. What raw materials cost would be included in the company's flexible budget for March? Raw material cost Next > of 42 32 30 29 28
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!