Schultz Electronics manufactures two ultra high-definition television models: the Royale which sells for $1,480, and...
70.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Schultz Electronics manufactures two ultra high-definition television models: the Royale which sells for $1,480, and a new model, the Majestic, which sells for $1,320. The production cost computed per unit under traditional costing for each model in 2020 was as follows.
Traditional Costing
Royale
Majestic
Direct materials
$650
$410
Direct labor ($20 per hour)
120
100
Manufacturing overhead ($42 per DLH)
252
210
Total per unit cost
$1,022
$720
In 2020, Schultz manufactured 25,000 units of the Royale and 10,000 units of the Majestic. The overhead rate of $42 per direct labor hour was determined by dividing total estimated manufacturing overhead of $8,476,600 by the total direct labor hours (200,000) for the two models. Under traditional costing, the gross profit on the models was Royale $458 ($1,480 $1,022) and Majestic $600 ($1,320 $720). Because of this difference, management is considering phasing out the Royale model and increasing the production of the Majestic model. Before finalizing its decision, management asks Schultzs controller to prepare an analysis using activity-based costing (ABC). The controller accumulates the following information about overhead for the year ended December 31, 2020.
ActivityCost Pools
Cost Drivers
Estimated Overhead
Estimated Use of Cost Drivers
Activity-Based Overhead Rate
Purchasing
Number of orders
$1,258,600
40,600
$31/order
Machine setups
Number of setups
990,000
18,000
$55/setup
Machining
Machine hours
5,445,000
121,000
$45/hour
Quality control
Number of inspections
783,000
29,000
$27/inspection
The cost drivers used for each product were:
Cost Drivers
Royale
Majestic
Total
Purchase orders
17,000
23,600
40,600
Machine setups
6,000
12,000
18,000
Machine hours
75,000
46,000
121,000
Inspections
12,000
17,000
29,000
(b1)
Calculate cost per unit of each model using ABC costing. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 12.25.)
Royale
Majestic
Cost per unit
$
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!