Situation Two; Decision-Making for Special Order Barney Quality Company makes blankets that it...

80.2K

Verified Solution

Question

Accounting

Situation Two; Decision-Making for Special Order

Barney Quality Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 400 units. The company makes 20,000 blankets during the actual accounting period. The cost of producing the blankets is summarized here:

Material cost - $10 per unit 20,000 units

Labor cost - $9 per unit 20,000 units

Manufacturing supplies - $1,50 x20,000 units

Batch - level costs per batch $1,000, 20,000 / 400 units = 5 batches, 5x $1,000 = $5,000

Product - level cost - $80,000 ($80,000 / 20,000 units = $ 4 per unit)

Facility - level cost - $145,000

Remember cost per unit = total cost / total units

Instructions: Describes which are the qualitative and quantitative factors that the company should consider before accepting a special order.

Caribbean Hotel has offered to buy two batch of 400 blankets for $23.75 each. Barney's normal selling price is $55 per unit. Should Barney accept or not the special order? Support your answer with a differential analysis.

Answer & Explanation Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions

Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!

Membership Benefits:
  • Unlimited Question Access with detailed Answers
  • Zin AI - 3 Million Words
  • 10 Dall-E 3 Images
  • 20 Plot Generations
  • Conversation with Dialogue Memory
  • No Ads, Ever!
  • Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!
Become a Member

Other questions asked by students