Sometimes linear systems are expressed in three variables. These can also be solved using linear...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Basic Math
Sometimes linear systems are expressed in three variables. These can also be solved using linear combinations, but you need three equations to solve for all three variables. In this problem, there are three variables.Ed decides to include more fruit in his diet. He goes to the grocery store over the weekend and buys 6 apples, 6 oranges, and 6 avocados. The total cost is $19.50.Ed finishes the apples very quickly, and has some leftover avocado. The following weekend he buys 12 apples, 2 oranges, and 1 avocado. This time he pays just $9.50.The following week, Ed reads an article on the benefits of avocado, so over the weekend he buys 5 avocados along with 2 apples and 4 oranges. His total this time is $14.Assume that Ed pays a unit price rather than a price per pound for the apples, oranges, and avocados.
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!