Sprinkle Co sells its product for $20 per unit. During 2013, it produced 60,000 units...
90.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Sprinkle Co sells its product for $20 per unit. During 2013, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory). Costs per unit are: direct materials $5, direct labor $3, and variable overhead $1. Fixed costs are: $240,000 manufacturing overhead, and $30,000 selling and administrative expenses.
Ending inventory under variable costing is: A) $90,000 B) $200,000 C) $130,000 D) $450,000
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Zin AI - Your personal assistant for all your inquiries!