Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct...
80.2K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Standard Direct Materials Cost per Unit from Variance Data The following data relating to direct materials cost for October of the current year are taken from the records of Good Clean Fun Inc., a manufacturer of organic toys: Quantity of direct materials used 3,000 lb. Actual unit price of direct materials $5.50 per lb. 1,400 units Units of finished product manufactured Standard direct materials per unit of finished product Direct materials quantity variance-unfavorable 2 lb. $1,000 Direct materials price variance-unfavorable $1,500 Determine the standard direct materials cost per unit of finished product, assuming that there was no inventory of work in process at either the beginning or end of the month. If required, round your standard cost per unit answer to two decimal places. Product finished 1,400 units Standard finished product for direct materials used 1,500 units Deficiency of finished product for materials used 5 X units Standard cost for direct materials 10 per unit
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!