Structuring a Make-or-Buy Problem Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Structuring a Make-or-Buy Problem Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it would be cheaper to produce 5,000 units of its main food ingredient for use in its restaurants or to purchase them from an outside supplier for $12 each. Cost information on internal production includes the following: Total Cost Unit Cost Direct materials $25,000 $ 5.00 Direct labor 15,000 3.00 Variable manufacturing overhead 7,500 1.50 Variable marketing overhead 10,000 2.00 Fixed plant overhead 30,000 6.00 Total $87,500 $17.50 Fixed overhead will continue whether the ingredient is produced internally or externally. No additional costs of purchasing will be incurred beyond the purchase price. Required: 1. What are the alternatives for Fresh Foods? 2. List the relevant cost(s) of internal production and of external purchase. 3. Which alternative is more cost effective? By how much? $ 4. Now assume that 20% of the fixed overhead can be avoided if the ingredient is purchased externally. Which alternative is more cost effective? By how much? $
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!