Suppose that a company offers quantity discounts. If up to 1,000 units are purchased, the...
60.1K
Verified Solution
Link Copied!
Question
Accounting
Suppose that a company offers quantity discounts. If up to 1,000 units are purchased, the unit price is
$11;
if more than 1,000 and up to 5,000 units are purchased, the unit price is
$9.00;
and if more than 5,000 units are purchased, the unit price is
$7.50.
Develop an Excel template using the VLOOKUP function to find the unit price associated with any order quantity and compute the total cost of the order.
Question content area bottom
Part 1
Complete the formulas in the spreadsheet below. Select the correct VLOOKUP function in cell C8 to find the unit price for the order quantity.
(Type integers or decimals rounded to two decimal places as needed.)
A
B
C
D
1
Purchase Quantity
Unit Price
2
1
to
1000
$enter your response here
3
1001
to
5000
$enter your response here
4
5001
or more
$enter your response here
5
6
Quantity Ordered
2100
7
8
Unit Price
=VLOOKUP(B6,$A$2:$D4,4,1)
=VLOOKUP(B6,$A$2:$D4,1,0)
=VLOOKUP(B6,$A$2:$A4,1,0)
=VLOOKUP(B6,$A$2:$A4,4,1)
9
Total Cost
=B8+B6
=B8*B6
=B8*MAX(D2:D4)
=B8*A4
Answer & Explanation
Solved by verified expert
Get Answers to Unlimited Questions
Join us to gain access to millions of questions and expert answers. Enjoy exclusive benefits tailored just for you!
Membership Benefits:
Unlimited Question Access with detailed Answers
Zin AI - 3 Million Words
10 Dall-E 3 Images
20 Plot Generations
Conversation with Dialogue Memory
No Ads, Ever!
Access to Our Best AI Platform: Flex AI - Your personal assistant for all your inquiries!